Revize elektro, revize elektroinstalací, hromosvodů, elektrospotřebičů, strojů ...


Kolik můžete ušetřit s LED osvětlením?

Jste rozpačití z vyšší počáteční investice LED osvětlení? Nemusíte. Pojďte si shrnout hlavní výhody tohoto typu žárovek a spočítat, kolik s nimi za rok můžete ušetřit.

Díky úsporám na spotřebované elektrické energii se vám investice brzy vrátí, byť počáteční investice někdy mohou být vysoké. LED svítidla ale přináší celou řadu výhod. Pojďme si je shrnout.

TIP: Tisíce LED svítidel můžete přehledně filtrovat na Biano.cz, kde si navolíte barvu světla, typ patice i energetickou třídu dle vašich preferencí.

Samozřejmě záleží, v jak velkém bytě či domě bydlíte a jak často svítíte. V průměrném bytě 3+1 ale při standardní denní době svícení 5 hodin a ceně 4,50,– za kWH můžete s LED žárovkami ušetřit přes 5 600,– za rok. Pokud si ještě sečtete počet žárovek a počáteční investici, zjistíte, že částka, kterou jste investovali do LED osvětlení, se vám do 4 měsíců vrátí.

LED žárovky mají zkrátka daleko nižší spotřebu energie, protože jsou účinnější. Oproti klasické žárovce může ušetřit až 90 % energie.

Jakých dalších kritérií si je ale třeba všímat?

Jednotlivé druhy LED žárovek se mohou lišit délkou životnosti (přepočítané na počet hodin, kdy žárovka svítí), počtem rozsvícení, zařazení do energetické třídy, i podle napájení. Nejčastěji se “ledky” dělí podle následujících parametrů:

Svítivost

LEDky se nevybírají podle příkonu, tedy počtu wattů, ale podle svítivosti, která je udávaná v lumenech. Čím více lumenů, tím je světlo intenzivnější. Jejich počet najdete vždy na krabičce světelného zdroje. U klasické 40 W vláknové žárovky je počet lumenů 370, mohou však být nahrazeny LED žárovkou o 7 W, ale s téměř dvojnásobným počtem lumenů – 600). Rozdíl je v tom, že LED žárovka spotřebuje více energie na světlo, oproti tomu klasická vláknová žárovka spotřebuje energii spíše na teplo.

Barva světla

Vybrat vhodnou barvu světla je důležitější, než si myslíte. Dokáže nejen ovlivnit náladu a atmosféru místnosti, ale pomůže vám také ulevit od unavených očí a pomůže přirozenému světlu. Zda zářivka vydává spíše žluté světlo nebo studené bílé (modré), zjistíte podle počtu kelvinů. Čím méně jich žárovka má, tím je zabarvená více žlutě. Pro obývací pokoje nebo relax zóny je vhodné vybrat teplé bílé barvy o hodnotě 2 600 – 3 200 kelvinů. Na aktivnější činnosti volte zase naopak studené bílé světlo od 4 600 kelvinů. Další možností je denní bílá barva o více než 5000 kelvinech. Ta se však využívá do výrobních hal a větších prostor, protože její světlo je silné a intenzivní.

Patice a diody

Nejčastějšími diodami pro LED světelné zdroje jsou žárovky s diodami SMD. Nejdražší jsou pak LED žárovky s technologií COB, která integruje množství čipů do jedné desky. Nejběžnější jsou závity E27 a E14, pro bodovky je typická patice GU10.

Rozptyl světla

Vyzařovací úhel je další parametr, na který je třeba brát zřetel. Jestliže jeho hodnota je 45 stupňů, pak žárovky budou svítit jen na určité specifické místo. Toho můžete využít například při osvětlení konkrétní části místnosti nebo předmětu – obrazu či vitríny. Pro stolní lampy nebo do podhledů se doporučuje úhel 120°.

Správný výběr je základ

Kromě vyšší pořizovací ceny je tedy led žárovkám vyčítáno i nepříjemné světlo. Dle počtu kelvinů jsme si ale ukázali, že ani tento argument neobstojí, budete-li věnovat pozornost správnému světelnému odstínu. Obecně tedy LED žárovky vedou ve všech směrech. Doporučují se takové světelné zdroje, které mají delší kvalitu života, a to zejména tam, kde je jejich užití časté a frekventované. V jiných prostorách lze ponechat s klidným svědomím kompaktní nebo halogenové žárovky.

Copyright © 2008 ABAX SERVISNÍ CENTRUM s.r.o., CMS designed by Softima s.r.o. | NAVRCHOLU.cz